Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu strony internetowej Twojej firmy.

Dobre praktyki porojektowania stron internetowych

Oto 10 aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę tworząc Stronę Internetową Twojej firmy.

W dzisiejszych czasach niemal każda firma, niezależnie od swojej wielkości, chce być obecna w Internecie. Szybki rozwój elektronicznego świadczenia usług i sprzedaży internetowej w ostatnich latach spowodował, że Internet jest obecnie głównym medium, za pomocą którego przedsiębiorcy docierają do swoich klientów. Stworzenie profesjonalnej strony internetowej staje się więc niezbędnym elementem strategii marketingowej, a projektowanie stron internetowych dla JDG czy małych firm, wymaga świadomości pewnych kluczowych elementów, które należy uwzględnić przy tworzeniu strony czy sklepu internetowego.

Użyteczność i dostępność

Projektując stronę internetową, należy pamiętać, że jest ona narzędziem pracy zarówno dla Ciebie, jak i dla Twoich klientów. Kluczowe jest, aby była ona maksymalnie użyteczna i zaprojektowana w prosty i zrozumiały dla użytkownika sposób. Pamiętaj, że dobra architektura informacji to podstawa – Twój klient powinien szybko i bez problemu znaleźć to, czego szuka. Przed publikacją strony warto przedstawić ją przynajmniej kilku osobom i zapytać, czy wszystko jest zrozumiałe. Warto zadać im pytanie: “Wyobraź sobie, że jesteś moim klientem – jakich informacji będziesz szukał na mojej stronie i czy łatwo jest je w obecnej postaci znaleźć?”.
Jeśli pojawią się jakieś uwagi z ich strony – należy uwzględnić je przy aktualizacji strony jeszcze przed jej publikacją.

Responsywność

Responsywność strony to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. W erze smartfonów i tabletów Twoja strona musi wyglądać dobrze i działać bez zarzutu na każdym urządzeniu. Witryna powinna być zaprojektowana tak, aby zakupy czy kontakt były równie łatwe na małym ekranie co na dużym monitorze. Nie należy zapominać o odpowiednim skalowaniu elementów interaktywnych, takich jak przyciski czy formularze.

Szybkość ładowania

Szybkość ładowania strony ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie w wyszukiwarkach oraz na zadowolenie użytkowników. Optymalizacja obrazów, wykorzystanie pamięci podręcznej czy CDN (Content Delivery Network) to tylko niektóre z metod, które mogą przyspieszyć Twoją stronę. Pamiętaj, że każda sekunda opóźnienia może kosztować Cię utratę klientów. Jeśli przytoczone powyżej pojęcia są dla Ciebie nie do końca jasne, zapraszamy do kontaktu – możemy stworzyć dla Ciebie stronę z zachowaniem najlepszych praktyk.
Polecamy stronę PageSpeed Insights, która pozwala sprawdzić szybkość strony internetowej i jej poziom optymalizacji. Po wpisaniu interesującego Cię adresu www i wciśnięciu “Analizuj”, po kilkunastu sekundach pojawi się raport, w którym wynik powyżej 70 oznacza, że wszystko jest ok z Twoją stroną.

SEO

SEO czyli “Search Engine Optimization” to szereg działań obejmujących techniczne aspekty strony, optymalizację jej treści oraz różne działania off-site, które wpływają na pozycję Twojej strony internetowej w wyszukiwarkach. Zwykle jest to proces długotrwały i wymagający ciągłej uwagi. Do głównych aspektów SEO należą:

  • optymalizacja techniczna
  • optymalizacja tekstów, które naturalnie wkomponują frazy kluczowe, (np. “Projektowanie stron internetowych dla firm”)
  • tworzenie wartościowych treści, które zainteresują użytkownika i będą odpowiedzią na jego problem
  • właściwe linkowanie wewnętrzne
  • budowanie linków zwrotnych
  • optymalizacja dla SEO lokalnego

Właściwe zastosowanie tych aspektów może znacząco poprawić widoczność Twojej strony. Nie należy zapominać o regularnym monitorowaniu pozycji słów kluczowych w wyszukiwarkach i dostosowywaniu strategii SEO do zmieniających się algorytmów google.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo strony internetowej to fundament, na którym buduje się zaufanie klientów. Regularne aktualizacje, silne hasła, zabezpieczenia przed atakami DDoS, to podstawowe kroki, które musisz podjąć, aby chronić swoją stronę. Ważne jest również stosowanie certyfikatów SSL, które są już standardem niezależnie od treści i celu strony. Brak tego certyfikatu może zniwelować wszystkie Twoje starania o wysoką pozycję Twojej strony w wyszukiwarkach. Obecnie przeglądarki takie jak Chrome czy Mozilla automatycznie sprawdzają obecność certyfikatu SLL i wyświetlają ostrzeżenie bądź wykrzyknik przy adresie strony. Na przykład przekreśloną na czerwoną ikonę (Mozilla):

Pojawienie się tej ikony może oznaczać automatyczną utratę klienta, który opuści Twoją stronę, gdy tylko ją zobaczy.
Należy również pamiętać o dyrektywie RODO. Jeśli przechowujesz dane osobowe osób odwiedzających Twoją stronę, takie jak ich dane kontaktowe, zapewnij im bezpieczeństwo.

Atrakcyjność wizualna

Jeśli Twoja strona kiepsko wygląda, jest nieprzejrzysta, panuje na niej chaos a kolory kłócą się ze sobą “atakując” wręcz użytkownika swoją intensywnością – nie odniesiesz sukcesu w Internecie. Wygląd Twojej strony, jako jeden z najważniejszych aspektów przyciągnięcia klienta, powinien być wynikiem świadomego projektowania. Wybierając schemat kolorów, postaraj się o zachowanie przejrzystości – skup się na maksymalnie 3 kolorach i ich odcieniach i pamiętaj aby teksty kontrastowały z ich tłem. Zadbaj o spójność graficzną z innymi materiałami firmowymi. Pamiętaj, że zdjęcia i grafiki powinny być wysokiej jakości i odzwierciedlać charakter Twojej marki. Animacje i efekty wizualne mogą przyciągnąć uwagę, ale używaj ich oszczędnie, aby nie odwracać uwagi od treści.

Treść

Treść na stronie to Twoja wizytówka. Dobrej jakości teksty, które są zarówno informacyjne, jak i przekonujące, mogą znacząco wpłynąć na decyzje użytkowników. Pamiętaj o regularnym aktualizowaniu bloga firmowego, który może być źródłem wartościowych treści dla Twoich klientów. Artykuły eksperckie, case studies czy poradniki to treści, które budują autorytet marki w branży. Zadbaj o to, by treści były przede wszystkim przyjazne dla użytkownika i zgodne ze słowem kluczowym, które wyświetla Twoją stronę w wyszukiwarce.

Interakcja z użytkownikiem

Interakcja z użytkownikiem to klucz do budowania relacji i lojalności. Zadbaj o to, by Twoja strona oferowała różne formy kontaktu – od formularzy, przez czat na żywo, aż po infolinię. Feedback użytkowników jest cenny, więc nie zapominaj o sekcji opinii i możliwości oceny produktów czy usług.
Pamiętaj jednak, że włącznie możliwości komentowania wpisów przez klientów może doprowadzić do pojawienia się spamu, włączając w to publikację niebezpiecznych linków. Zapewnij filtrowanie niechcianych treści i użytkowników chociażby poprzez wdrożenie weryfikacji Captcha na Twojej stronie:

Jeśli nie wiesz jak to zrobić – skontaktuj się z nami, pomożemy.

Analiza i monitoring

Uruchamiając stronę internetową, warto wykorzystać oferowane przez Google i darmowe narzędzia analityczne:

  • Google Analytics
  • Google Search Console

Pierwsze z nich pozwala zrozumieć zachowania użytkowników na Twojej stronie, drugie pomaga w monitoringu Twojej pozycji w wyszukiwarce. Nauczenie się jak skutecznie korzystać z tych narzędzi wymaga poświęcenia dłuższej ilości czasu, ale jest tego warte. Pamiętaj jednak, że analiza i monitoring to nie tylko zbieranie danych, ale przede wszystkim ich interpretacja i wykorzystanie do optymalizacji strony. Narzędzia takie jak wymienione pomogą Ci dostosować witrynę do potrzeb Twoich klientów.

Aktualizacje

Prowadzenie strony internetowej, nawet najprostszej, zawierającej jedynie Twoją wizytówkę bez żadnych elementów interaktywnych, to proces ciągły. Przeglądarki internetowe rozwijają się aby wykorzystać najnowsze rozwiązania techniczne, a Twoja strona internetowa powinna za tym nadążać od strony technicznej. Aktualizacje powinny być wprowadzane nie tylko w odpowiedzi na błędy, ale także na zmieniające się trendy i preferencje użytkowników. Pamiętaj, że strona internetowa to żywy organizm, który wymaga ciągłej troski i uwagi.
Jeśli nie masz na to czasu – zapoznaj się z naszą ofertą administracji strony.

Jeśli jesteś zainteresowany stworzeniem profesjonalnej strony internetowej, która będzie nie tylko wizualnie atrakcyjna, ale także funkcjonalna i bezpieczna, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nasze doświadczenie w projektowaniu stron internetowych dla firm pozwoli Ci wyróżnić się na rynku i przyciągnąć nowych klientów. Skontaktuj się z nami, aby rozpocząć projektowanie strony, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb Twojej działalności.